Airpods'lar iPhone'ların özrü oldu

Büyük bir teknoloji şirketi olan Apple, iPhone'lardaki düşüşün yaralarını Airpods ile sarmak istiyor. 2019 yılında 60 milyon satışa ulaşan Apple'ın 2020 hedefi ise tam 90 milyon satış!

Airpods'lar iPhone'ların özrü oldu
26 Ocak 2020 - 14:57

Araştırma şirketleri Apple ile ilgili istatistikleri gözler önüne sermeye devam ediyor. Air Strategy adlı şirket 2020'nin başlangıç raporu olarak 2019 yılının istatistiklerini paylaştı. Rapora göre, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, 2019 yılında 60 milyona yakın AirPods sattı.

KABLOSUZ KULAKLIK ALANINDA LİDER APPLE
2019 yılında epeyce bir yükseliş gösteren bluetooth kulaklıklar pazarda yepyeni bir alan oluşturdu. Birçok kullanıcının kullanmayı bıraktığı blueetooth teknolojisini de yeniden faydalı kılan bu kulaklıklar 2019'da milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edildi. Öte yandan Apple'ın bu alanda %56'lık bir paya sahip olduğu ve pazarın büyük kısmını elinde bulundurduğu da yine raporda geçen bir başka detay.

IPHONE SATIŞLARI DÜŞÜŞTE
Pazarda özellikle telefon konusunda ciddi rakiplere sahip olan Apple, iPhone satışlarında büyük bir düşüş yaşıyor. Huawei, Samsung, Xiaomi gibi rakiplerinin biraz gerisinde kalan iPhone serisi yüksek fiyatlarıyla da sadece elit kısma hitap ediyor. Bu bakımdan eskisi kadar telefon satışlarından gelir elde edemeyen Apple'ın Airpods satışlarının iyi gitmesi şirket adına olumlu gelişme olarak göze çarpıyor.

AIRPODS'TA HEDEF TUTMASA DA GELİŞMELER İYİ
Airpods satma hedefini yüksek tutan Apple, 2019 yılının son çeyreğinde iPod gelir rekorunu aşmak istiyordu. Ancak bu rakamı tutmayan Apple, yine de Airpods'ların 60 milyona yakın satmasıyla büyük bir gelir elde etti. Özellikle iPhone'ların satış rakamlarının %10 gibi bir düşüş yakaladığı göz önüne alınırsa Airpods'ların satışının ne kadar önemli olduğu daha da gözler önüne seriliyor. Telefon alanında artık lider olmayan Apple, Airpods satışlarını 2020 yılında 90 milyona çıkarmak istiyor. Yine raporda yer alan araştırmaya göre, Apple'ın bu hedefini ise tutturması %90 oranında muhtemel gözüküyor.

Öte yandan özellikle Türkiye'de yükselen kurla birlikte iPhone fiyatlarının çift hanelere çıkması, ülkemizdeki iPhone satışlarını azaltmıştı. Kullanıcılar Xiaomi ve Huawei gibi kullanıcı dostu firmalara yöneliyor...

Sevim Ertan / Ajans Ekstra Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum