Anksiyete bozukluğu nedir?

Şiddeti olması halinde günlük yaşamı oldukça etkileyen anksiyete bozukluğu kişi davranışları üzerinde etkilidir. Peki herkeste görülebilecek bir psikolojik rahatsızlık olan anksiyete bozukluğu nedir ve anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir biliyor musunuz?

Anksiyete bozukluğu nedir?
12 Kasım 2020 - 22:58
Reklam

Günlük yaşamı etkileyen anksiyete bozukluğu, korku ve endişeye neden olan çeşitli problemlerdir. Anksiyete bozukluğuna sahip olan kişi, tekrarlayan düşüncelere veya endişelere sahiptir. Yani anksiyete, gerginlik hissi ve endişeli düşüncelerin odağıdır.

ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR?
“Anksiyete bozukluğu nedir?” özellikle anksiyete şüphesi olan kişiler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Anksiyete bozukluğu psikolojik bir rahatsızlıktır ve diğer adı kaygı bozukluğudur. Anksiyete yaşayan kişiler, panik seviyelerinin yükselme yaşadığı kriz anlarında her şey daha kötü bir hale bürünecek hissiyle, durumlarını olduklarından daha tehlikeli görme eğilimindedirler. Bu kişilerin, kriz anında her şey üstlerine gelir.

ANKSİYETE BOZUKLUĞU KAÇ YAŞLARINDA GÖRÜLÜR?
Herhangi bir cinsiyet ayrımı gözetmeyen anksiyete, en önemli risk faktörü olarak 10-25 yaş arasında görülmektedir. Özellikle erken yaşta yaşanan travmatik olaylarda bireylerin korku hassasiyetinin aşındırılması halinde, stres durumu tetiklemeye duyarlı olur. En fazla çocukluk ve gençlik dönemlerinde meydana geldiği bilinir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum