Arabası olanlar dikkat! Benzine yine zam geldi

Doların yükselmesiyle LPG ve motorine gelen zammın ardından bu kez de benzine zam geldi.

Arabası olanlar dikkat! Benzine yine zam geldi
30 Eylül 2021 - 01:46
Reklam

Akaryakıt fiyatlarında zam üstüne zam haberleri gelmeye devam ediyor. Dün motorin fiyatlarına gelen 43 kuruşluk zammın ardından bugün de benzin fiyatları 1 litrede 29 kuruş zamlandı.

Benzin fiyatında gelen zammın bu gece yarısından itibaren geçerli olması bekleniyor.

Zamlanan benzin fiyatlarına ilişkin yazılı açıklamada bulunan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) “30/09/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 29 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Zamlar mevcut Eşel Mobil Sistemi uygulaması gereği devlet tarafından ÖTV’den karşılanırken gelen zamlar veya indirimler pompa satış fiyatlarına yansımıyor. Öte yandan devlet tarafından karşılanan ve kalan ÖTV miktarlarında sona gelindi. Benzin fiyatlarında Eşel Mobil Sistemi ile vazgeçilebilecek kalan ÖTV miktarı 48 kuruşa gerilerken, motorin fiyatlarında ise 12 kuruşa geriledi. Bu durumda akaryakıt fiyatlarına bundan sonra gelecek zamların pompa satış fiyatlarına yansıma ihtimali oldukça yükseldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum