Bakandan koronavirüs ve karantina açıklaması!

Dünya genelinde yayılmaya ve insanları tehdit etmeye devam eden koronavirüs ile alakalı haberler bitmek tükenmek bilmiyor. İran'da hızlı şekilde yayılan virüs ve 140 yolcunun karantinaya alınması hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resmi bir açıklama yaptı.

Bakandan koronavirüs ve karantina açıklaması!
26 Şubat 2020 - 03:12

Çin'de ortaya çıkan ve her geçen gün yayılmaya devam eden koronavirüs, ülkemizi de kıstırmaya başladı. Avrupa dahil dünyanın bir çok yerinde görülen vakalara rağmen halen Türkiye'de görülmemiş olan hastalık için ülke yönetimi titiz bir şekilde tedbirler almaya devam etse de sınır komşumuz İran'da koronavirüs vakalarının sık görülmesi yurtta endişeye neden oluyor.

Son olarak Ankara'ya zorunlu iniş yapan ve içinde İran'dan getirilen Türk vatandaşları bulunan uçakta tüm yolcu ve mürettebatın karantinaya alınması ülkede korkuya sebep oldu. Ancak yapılan kontroller sonucunda koronavirüsü ile alakalı herhangi bir bulguya rastlanmadı.

BAKANDAN AÇIKLAMA GELDİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünya genelinde yayılan koronavirüsü ve son yaşanan gelişmelerle alakalı bir baskın açıklaması yaptı. Koca, 132 yolcu ve 8 mürettebat üzerinde yaptıkları tetkikler sonucunda herhangi bir soruna rastlanmadığını belirtti. 

ÖZELLİKLE ANKARAYI SEÇTİK
Tahran
'da bulunan vatanadaşlarımız için özel olarak uçak getirilip ülkeye dönüşleri sağlandı. Ancak yolculuk esnasında bakanın kulağına giden bir haber, uçağın rotasının aniden değişmesine sebep oldu. İran'dan gelen Türk yolcularının komşu ülkede koronavirüsün en sık görüldüğü kentlerin başında gelen Kum şehrine ziyarette bulunduklarının öğrenilmesi üzerine uçak, acil bi şekilde Ankara'ya iniş yaptı. Bakan Koca, Ankara'nın tercih edilmesindeki ana sebep için koronavirüs hakkındaki en deneyimli ekibin Ankara'da hazır bir şekilde bulunmasını gösterdi.

YOLCULARDAN VİRÜS ÇIKMADI
Acil iniş sonrası karantinaya alınan ve tek tek tetkikleri gerçekleştirilen 132 yolcu ve 8 mürettebattan herhangi birinde koronavirüs bulgusuna rastlanmadığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son test sonuçlarını beklediklerini ve yolcuları bir süre daha karantinada tutacaklarını belirtti.

TEDBİR KONUSUNDA BAŞARILIYIZ!
Genel olarak da konuya değinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin koronavirüs konusunda oldukça başarılı bir sınav verdiğini anlattı. Dünyanın neredeyse her tarafına yayılan virüs Avrupa'da bile hatırı sayılır derecede görülmesine rağmen ülkemizde herhangi bir vakada rastlanmadı. Çin'e yönelik alınan tedbilerin çok doğru ve yerinde uygulandığını belirten Koca, bu konuda oldukça katı olduklarını ve titiz davrandıklarını belirtti.

Rojhat Caner / Gündem

YORUMLAR

  • 0 Yorum