Citibank: Koronavirüs aşısı doların düşmesini sağlayacak

ABD'nin köklü bankalarından Citibank, hazırladığı raporda salgına karşı üretilen aşıların dağıtılmaya başlamasının ardından Fed'in gevşek para politikası nedeniyle 2021 yılında doların yüzde 20 değer kaybedebileceği tahmininde bulundu.

Citibank: Koronavirüs aşısı doların düşmesini sağlayacak
17 Kasım 2020 - 16:56
Reklam

Amerika'nın en büyük ve en köklü bankalarından biri olan Citibank, doların geleceğine ilişkin detaylı bir araştırma raporu hazırladı.

Rapora göre koronavirüs salgınına çare olması beklenen aşılar, rezerv para birimi doları da dolaylı yoldan olumsuz etkileyecek.

DÜŞÜŞ TRENDİ HIZLANACAK
Merkezi ABD'de bulunan ve dünyanın en büyük bankaları arasında gösterilen Citibank'ın araştırma raporunda, "Güvenilir ve geniş kitleler tarafından ulaşılabilir aşılar piyasaya sürüldüğünde, doların yapılsal olarak aşağı yönlü trendinin katelize olacağını düşünüyoruz. Bu noktadan yola çıktığımızda, doların düşüş trendinin hızlanması ve 2021'de yüzde 20'ye kadar değer kaybı bekleniyor." ifadeleri yer aldı.
Aşı şirketi Modernai dün yaptığı açıklamadai koronavirüse karşı yüzde 94,5 oranında etkili bir aşı geliştirdiklerini duyurmuştu. Geçen hafta da ABD'li ilaç devi Pfizer ve Alman ortağı BionTech'in geliştirdiği RNA bazlı aşının yüzde 90 oranında başarı sağladığı bilgisi paylaşılmıştı.

YAYGIN DAĞITIM VE GEVŞEK PARA POLİTİKASI
Citibank'ın araştırmasında doların yaşayacağı kaybın, aşının yaygın dağıtımı ve devam etmekte olan gevşek para politikası nedeniyle olacağı vurgulanıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum