Dijital bankacılıkta en sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleri

Dijital bankacılık uygulamaları çok güvenli olsa da dolandırıcılar ne yazık ki bir yöntem geliştirerek yeni mağdurlara ulaşıyor.

Dijital bankacılıkta en sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleri
30 Mart 2021 - 01:41
Reklam

Bankacılık işlemlerinize güvenli bir şekilde devam edebilmeniz için en sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleri ve bunlara karşı korunmak için dikkat edilmesi gereken konuları ele alıyoruz.

Kopya kredi kartıyla dolandırıcılığa 2 tutuklama

İstanbul merkezli 3 ilde siber dolandırıcılık operasyonu: Çok sayıda şüpheli yakalandı

Online alışverişte dolandırıcılığa dikkat

TELEFONLA İKNA YÖNTEMİ
Banka, sigorta ve resmi kurumlar sizi arayarak sizden hiçbir koşulda şifrenizi istemez. Bu dolandırıcılık yönteminden korunmak için:

Sizin arayan kişilerin yönlendirmesi ile tanımadığınız kişilere para göndermeyin, cihazınıza uzaktan erişim uygulaması indirmeyin.

Para iadesi, terör örgütü üyeliği gibi bahanelerle sizi arayan kişilerle şifrenizi paylaşmayın, telefonda tuşlamayın.

ZARARLI YAZILIM YÖNTEMİ
Bankacılık işlemlerinizi yaptığınız cihazınıza yüklenen zararlı yazılımlar varlıklarınızı tehlikeye atar. Bu dolandırıcılık yönteminden korunmak için:

Uygulamalarınızı resmi uygulama marketleri dışındaki ortamlardan indirmeyin.

Uygulamayı indirmeden önce yüklenme sayısına, geliştiricisine ve beğenilerine dikkat edin. Uygulamanın olumlu, olumsuz tüm yorumlarını okuyun.

OLTALAMA (PHISHING) YÖNTEMİ
Dolandırıcılar, kart bilgilerinizi ve şifrelerinizi ele geçirmek için sosyal medyada hediye, ödül kazandırma gibi vaatlerle Banka ya da resmi kurum logosu kullanarak sahte sitelere yönlendiren linkler kullanır. Bu dolandırıcılık yönteminden korunmak için:

Bankanızın internet şubesine girdiğinizde internet tarayıcınızın adres çubuğuna resmi adresi yazarak erişim sağlayın.

Arama motorları, SMS ve e-postalar üzerinden yönlendirildiğinizde sayfanın en üstünde bu adresin yer aldığından emin olun.


YORUMLAR

  • 0 Yorum