Doç. Dr. Abdulvahap Akıncı'nın yeni kitabı çıktı

Kocaeli Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulvahap AKINCI’nın “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Milli Kimliği” başlıklı kitabı Değişim Yayınlarından çıktı.

Doç. Dr. Abdulvahap Akıncı'nın yeni kitabı çıktı
28 Ekim 2022 - 22:13
Reklam
Günümüzün önemli sorunlarından biri olan “kimlik bunalımı” ve “kimlik” tartışmalarına bilimsel bir bakış açısıyla yeni bir perpektif sunma iddiasındaki kitap, yayınlandığı andan itibaren büyük bir ilgi ile karşılandı.

Bilimsel bir çerçevede kaleme alınan kitapta özellikle Türkçe ve Almanca çok geniş bir kaynaktan faydalanılmış ve farklı bakış açılarına yer verilmiştir.

Osmanlı Devleti’nin son döneminden özellikle Tanzimat Fermanı sonrasından başlanarak yaşanan değişim ve dönüşümler, bunun gerekçeleri ve ülke içerisinde söz konusu sorunlara dair geliştirilen farklı yaklaşımlar ortaya konmaktadır. Toplumun kimlik bağlamındaki bölünmüşlüğünün kökenleri irdelenmektedir.

Kitapta, Kurtuluş Savaşı ve sonrasında ortaya çıkan Cumhuriyet rejimi ele alınmış ve Osmanlı Devleti ile Cumhuriyet arasındaki devamlılık ve kopuş noktaları ortaya konmuştur. Çok partili döneme kadar olan süreçte ülkede gerçekleştirilen reformlar ve bu reformların gerekçeleri ile halka yansıması ayrıntılı olarak irdelenmiştir.

Kitabın tanıtım ve imza günü etkinliği ise 19 Ekim 2022’de Kongre Merkezi’nde saat 19.00’da gerçekleştirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum