Elazığ Sivrice'de 6.8 şiddetinde deprem

Ülkemiz deprem afetine hazır mı? soruları sorulurken, Elazığ Sivrice merkezli 6.8 şiddetinde bir deprem yaşandı. Bazı evlerin yıkıldığı, bazı evlerin hasar gördüğü depremde ölü ve yaralılar var...

Elazığ Sivrice'de 6.8 şiddetinde deprem
25 Ocak 2020 - 11:14

Türkiye, Büyük İstanbul Depremi'ne hazır mı? sorularını sorarken, son dönemlerde ülkemizin birçok ilinden deprem haberleri gelmeye devam ediyor. Son olarak Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremde birçok vatandaşımız hayatını kaybetti.

DEPREM ELAZIĞ VE MALATYA'DA HİSSEDİLDİ

Onlarca kez artçı sallantının da olduğu Elazığ ve Malatya'da halk sokağa dökülürken, yıkılan evlerden AFAD ve kurtarma ekiplerince yaralılar çıkarılmaya devam ediyor. Gelen bilgilere göre şu anda 22 vatandaşımız hayatını kaybederken 700'ün üzerinde yaralı olduğu bilgisi de verildi.

HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Elazığ ve Malatya'da depremden sonra artçıların da oldukça fazla olması sebebiyle, evi hasar görmeyen vatandaşlar da sokağa döküldü. -6 dereceyi gösteren termometre vatandaşlara oldukça zor anlar yaşatırken, Elazığ Belediyesi de toplanma alanları oluşturdu.

KANDİLLİ: ARTÇILAR DEVAM EDECEK

Deprem Araştırma merkezi Kandilli Rasathanesi yaptığı açıklamada artçı depremlerin 1 hafta daha sürebileceği konusunda vatandaşları uyardı. Yetkililer evleri görülebilir derecede hasarlı olan vatandaşlara evlere girmeyin uyarısı yaparken, Kızılay ise yardım çağrısında bulundu.

KIZILAY'A TEPKİ

Kızılay'ın deprem sonrasında hemen yardım çağrısında bulunması üzerine bazı vatandaşlar, deprem vergisinin nereye gittiğiyle alakalı sorular sorarken, böyle acil durumda halihazırda paralar olması gerektiği görüşünü belirttiler. Kızılay'a yakın birimler ise yardım çağrısının halk isteğiyle yapıldığı ve Kızılay'ın deposunda acil durum için yeterli stoğun bulunduğu bilgisi verildi.

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI, MEVKİDAŞI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NU ARADI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'nu telefonla arayarak Yunanistan olarak yardıma hazır olduklarını ve deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti.

3 BAKAN DEPREM YERİNDE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da emriyle deprem yerine geçti. Olayları titizlikle inceleyen bakanlar, olayı kontrol altına almak için tüm birimleri seferber etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SİVRİCE'DEKİ DEPREMLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Deprem Sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamayla, ülkenin tüm birimlerinin teyakkuzda olduğunu ve Cumhurbaşkanı olarak kendisinin de durumu titizlikle incelediğini bildirdi.

Ali Osman Ertan / Gündem Haberleri

YORUMLAR

  • 2 Yorum