Esad rejiminden Türkiye'ye küstah sözler

Suriye'nin İdlib kentinde Türk askerlerine küstahça saldırıda bulunan rejim yine rahat durmuyor. 75 Esad askerinin öldürülmesinin ardından Esad'ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad'dan Türkiye'ye suçlamalar geldi...

Esad rejiminden Türkiye'ye küstah sözler
04 Şubat 2020 - 18:40

Suriye'nin İdlib kentinde Türk askerine yönelik topçu saldırısı yapan ve 7 asker 1 sivilin şehit olmasına yol açan Esad rejimi küstah açıklamalarına devam ediyor. Suriye'de milyonlarca insanı yerinden eden binlerce insanı katleden rejim, Türkiye'yi suçladı.

ADANA ANTLAŞMASINA UYMUYORLAR
Türk askerinin İdlib'te ateşkesi sağlamak için bölgeye gitmesinin ardından tutuşan Esad, son çare olarak TSK'ya saldırmış 7 asker ve 1 sivili şehit etmişti. Bu hain saldırının ardından obüs ve topçu atışlarıyla ateş altına alınan Esad rejimine ait hedefler yerle bir edilmiş ve 75 rejim askeri öldürülmüştü. Esad yanlısı bir gazeteye konuşan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Feysal Mikdad, Türkiye'nin İdlib'teki eylemlerini yasa dışı olarak tanımladı. Adana Antlaşması'nın yanlış uygulandığını savunan Mikdad, Türkiye'nin ihlal yaptığını öne sürdü.

KÜSTAH SÖZLER
Türkiye, 24 Ağustos 2016 yılında Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye'de oynanan oyuna çomak sokmuş ve sivil halkın büyük bir kısmını koruma altına almayı başarmıştı. ABD'nin YPG'den kurulan bir devlet hayalini de baltalayan harekatlar sonrası ülkesinin toprağını koruyamayan ve halkını açıkça katleden Esad yönetimi, Türkiye'yi 'işgalci' olarak suçladı. Her fırsatta bölgenin tüm sorunlarıyla ilgilenen, halkın okul, hastane ve gıda gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'yi sömürgeci olarak ifade eden Mikdad'ın küstah yorumları bununla da sınırlı kalmadı. Astana ve Soçi antlaşmalarını da İdlib'te sivilleri vurarak açıkça ihlal eden Esad'ın yanlısı Mikdad, Türkiye'yi bu anlaşmalara uymamakla suçladı.

Türkiye'de 3 milyonun üzerinde savaş mağduru bulunuyor. Ülkemizin çeşitli yerlerinde hayatlarını devam ettiren mülteciler için kılını kıpırdatmayan Suriye yönetimi, Türkiye'ye teşekkür edeceği yerde aciz suçlamalara devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Esad rejimine karşı operasyonların devam edeceğini vurguluyor. Son olarak Rus destekli Esad güçlerinin İdlib'te sivilleri hedef alan saldırıları sonrası Türkiye sınırına 1 milyon yeni mültecinin geldiği biliniyor...

Ali Osman Ertan / Dünya Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum