Facebook, WhatsApp'a güvenin diyor!

Amazon kurucusu Jeff Bezos'un Suud Prensi Selman tarafından hacklendiği iddiası gündeme bomba gibi düşerken, taraflardan karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak WhatsApp'ın sahibi Facebook şirketinden de konuya ilişkin güvenlik açıklaması geldi.

Facebook, WhatsApp'a güvenin diyor!
29 Ocak 2020 - 13:17

Geçtiğimiz günlerde haber merkezlerine bomba gibi bir iddia düşmüştü. İddialara göre Amazon şirketinin sahibi Jeff Bezos'un WhatsApp'ı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından hacklenmişti. Bu iddiaların üzerine Facebook şirketinden bu haberlere yalanlama geldi.

BÖYLE BİR ŞEY MÜMKÜN DEĞİL!
WhatsApp'ın sahibi Facebook'un yöneticisi Nick Clegg, söz konusu haberlerin kesinlikle doğru olamayacağını iddia etti. Yetkili, açıklamasında WhatsApp'ın uçtan uca şifrelendiğini ve sık sık güvenlik açıklarının kapatıldığını söyledi. WhatsApp'ın dünyanın en güvenli iletişim uygulaması olduğunu söyleyen Clegg, iddiaları yersiz ve onur kırıcı bulduğunu da sözlerine ekledi.

YAZILIMCILAR, FACEBOOK'A İNANMIYOR
Dünyanın çeşitli yerlerinden yazılım uzmanları ise, WhatsApp'ın açıklamalarını doğru bulmadıklarını ve uygulamanın birçok açığının bulunduğunu söylüyor. Kısa süre önce WhatsApp'tan yapılan aramaya cevap verilmese bile kötü niyetli insanların kamerayı aktif ederek, insanları izleyebildiği kanıtlanmıştı. Facebook bu açık için ise herhangi bir açıklama yapmayı tercih etmedi.

SELMAN, ABD'Yİ ZİYARET ETMİŞTİ
Veliaht prens Selman, ABD ziyareti sırasında birçok ABD'li iş adamıyla görüşürken Jeff Bezos ile de bir araya gelmişti. İkilinin WhatsApp'tan yazıştıkları sırada Selman'ın attığı bir dosyanın açılmasıyla Bezos'un bazı bilgilerinin Suudilere geçtiği öne sürülmüştü. Konuyla alakalı Amazon'un sahibi Jeff Bezos'tan bir açıklama gelmezken, Prens Selman da açıklamaların doğru olmadığını iddia etmişti.

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan WhatsApp, SMS dönemini adeta bitirmiş ve ardından 1 milyar dolar karşılığında Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg'e satılmıştı. WhatsApp'ın kâr elde etmek amacıyla farklı yollar aradığı da biliniyor, son olarak uygulamaya reklam koymak isteyen şirket gelen tepkiler sonrası kararını askıya almış ve kurduğu reklam birimini dağıtmıştı. Mark Zuckerberg'in ise verdiği 1 milyar doları herhangi bir reklam geliri olmayan WhatsApp'tan geri kazanmak istediği biliniyor, şirket para kazandıracak yeni formüller üzerine çalışıyor...

Sevim Ertan / Ajans Ekstra Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum