Fahrettin Koca: Pfizer aşısının gelmesi aralık ayını bulur

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı üretilen aşılara yönelik 'güven sorunu'yla ilgili yorum yaptı. Koca “Dünyada erken dönemde çıkan ve güvenebilir olduğumuz aşıyı vatandaşlarımıza, önce kendimden başlamak üzere yapmak istiyoruz” dedi.

Fahrettin Koca: Pfizer aşısının gelmesi aralık ayını bulur
20 Kasım 2020 - 21:29
Reklam

Meclis'in 2021 yılı Plan Bütçe Komisyonu görüşmelerine de gündemin birinci maddesi olan koronavirüs damga vurdu.

Komisyonda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandemi süreciyle ilgili bilgi verdi.

Koca’nın açıklamaları şöyleydi;

"Parası olanlar almasın diye eczanelerde sattırmadım. Grip aşısını bu yıl 2.3 milyona çıkardık. Şu ana kadar en risklilerden başlayıp 600 bin kişiye yapıldı.

"PFİZER AŞISI ARALIK SONUNU BULUR"
Yurt dışında faz 3 aşamasına gelen, yakında ruhsatlanabilecek aşılar var. İki tane aşı yani Pfizer’in ve Çin Sinovac’ın aşısı.  Bu ikisinin Faz 3’ü üniversitelerimizde devam ediyor ve şu ana kadar herhangi bir sorun yaşanmadı. Antikor oluşuyor.  Ayrıca Rus aşısı var. Pfizer’in aşısının aralık ayında olma ihtimali Sayın Uğur Hoca’nın (Uğur Şahin) söylemiyle çok zayıf görünüyor, en erken 15 Aralık’tan sonra ruhsat alınabilir. Ruhsat alınca ocak ayından itibaren Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon.

"ÖNCE KENDİMİZDEN BAŞLAYARAK AŞIYI YAPTIRACAĞIZ"
Yıl içinde 25 milyona kadar olabilirliği şeklinde. Diğer aşı Çin aşısı. Aralıkta en az 10 milyon gibi bir aşıyı alabilir olacağız, bu sayıyı arttırmak istiyoruz. Bununla ilgili de bir iki gün içerisinde sözleşme imzalanır olacak. Dünyada erken dönemde güvenebilir olduğumuz çıkan aşıyı vatandaşımıza, önce kendimden başlamak üzere yapmak istiyoruz. 
Bunun için de yoğun bir çaba içindeyiz, emin olun."


YORUMLAR

  • 0 Yorum