Google, çalışanlarına Zoom'u yasakladı!

Koronavirüs nedeniyle evden çalışma sistemine geçilmesi birçok şirketin çalışanlarını da görüntülü konuşma programlarına itti. Bu süreçte Zoom programı öne çıkarken, güvenlik endişeleri de birçok ülkenin gündemine geldi. Google'da çalışanlarına bu programı kullanmayı yasakladı.

Google, çalışanlarına Zoom'u yasakladı!
10 Nisan 2020 - 16:46
Reklam
Çin'de ortaya çıkan ve büyük bir salgın haline gelen koronavirüs sebebiyle insanların çoğu evlerine kapandı. Sosyal hayattan izole yaşayan insanlar, birbirileri ile iletişimlerini sürdürmek için telekonferans uygulamalarına yönelmeye başladılar.

Birçok görüntülü sohbet uygulamaları arasından öne çıkan aplikasyon, Zoom oldu. Kısa sürede oldukça popüler olan ve özellikle de iş görüşmeleri, toplantılar, canlı yayınlar için pratik kullanımı ile dikkat çekti. Ancak hızla yükselişe geçen bu uygulama, bir süre sonra yarattığı güvenlik sorunları sebebiyle aniden tepkilerin odağı oldu.

GÜVENLİK ENDİŞELERİ VAR
Birçok güvenlik sorununa sebebiyet vermeye başlayan Zoom, hızlı bir şekilde cihazlardan silinmeye başlandı. Örneğin geçtiğimiz günlerde Zoom çağrılarının bazılarının Çin veri merkezleri üzerinden yönlendirildiği gün yüzüne çıktı. Yakın zamanda ülkemizde de patlak veren bir olay oldu. Zoom uygulaması kullanarak öğrencilerine ders veren bazı öğretmenlerin hesaplarından para kesintisi yapıldı. Milli eğitim bakanlığı kısa sürede olaya el koyarak uygulamanın cihazlardan silinmesini istedi. Aplikasyonun ayrıca bazı bilgisayarlarda kamerayı izinsiz şekilde kullandığı tespit edildi.

Hızlı şekilde popüler olan ve aynı hızda düşüşe geçen uygulamaya bir darbede Google şirketinden geldi. Zoom ile alakalı ortaya çıkan haberlerden dolayı şirket, çalışanlarına uygulamayı tüm cihazlardan silmesini belirten bir e-posta yollayarak kullanımını yasakladı. Google şirket sözcüsü Jose Castaneda, uygulamanın şirket hesaplarına kadar zarar verebileceği belirtti ve derhal kullanımı hakkında yasak getirdiklerini söyledi.

NEW YORK'TA DA YASAKLANDI
Geçtiğimiz haftalarda da Tayvan hükümeti aynı güvenlik endişeleri sebebiyle Zoom uygulamasının devlet dairelerinde kullanımını yasaklayan bir bildiri yayınlamıştı. Bunun yanı sıra New York'da da uzaktan eğitim için sıkça kullanılmaya başlanan Zoom uygulaması, yetkililerin çağrısı ile yasaklandı. Zoom'un uzaktan eğitim için kullanıldığı yerlerden biri olan Singapur'da da uygulama için aynı şekilde yasak getirildi.

Rojhat Caner - Ajans Ekstra Haberleri

FACEBOOK YORUMLAR