İBB, İETT'ye yapılan zammı açıkladı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden vatandaşları üzen karar... Metrobüs ve otobüsü çok sık kullananan vatandaşlar 10 şubat itibariyle zamlı tarifeyi kullanmaya başlayacak. Detaylar haberimizde...

İBB, İETT'ye yapılan zammı açıkladı!
07 Şubat 2020 - 20:11

Son dönemde İBB'den gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Göreve gelmeden önce zam yapmayacağını açıklayan Ekrem İmamoğlu, göreve gelişinin daha 1 senesi dolmadan yaptığı zamlarla dikkat çekiyor.

İETT'YE ZAM...
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre zamlar 10 şubat tarihinden itibaren geçerli olmakla birlikte ulaşımın da büyük bir kısmını da karşılıyor.

Tam kişiden alınan en düşük ücret olan 2,60 lira yeni düzenlemeyle birlikte 3,50 lira olarak belirlendi. Öğrenciden alınan 1,25'lik ücret 1,75 olarak hesaplanırken mavi kart aylık 205 liradan 275 lira oldu. 40 lira olarak düşürülen aylık öğrenci abonman ücreti de 50 liraya çıkartıldı.

UZUN ZAMANDIR ZAM YAPILMAMASI GEREKÇE GÖSTERİLDİ
İBB'den yapılan açıklama göre;  25 Mayıs 2017'den beri zam yapılmadığı gelen zamlara gerekçe gösterildi. Bu süreç zarfında birçok şeye zam geldiği de açıklamada verilen bir diğer anektot oldu. Mazot ve benzine 2017'den beri %43 zam geldiği aktarılırken, bu zamların ulaşımın aksamaması için şart olduğunun da altı çizildi.

FATİH PORTAKAL'DAN TEPKİ...
Fox TV'de Ekrem İmamoğlu'na seçim dönemi verdiği destekle hatırlanan Fatih Portakal da yapılan zamları eleştirdi. Göreve gelirken zam yapmayacağını aksine indirimler yapacağını iddia eden Ekrem İmamoğlu'nu eleştiren ünlü sunucu, İmamoğlu'nun sürekli televizyona çıkarak açıklama yaptığını belirterek bu zamları da televizyona çıkarak gerekçesiyle anlatması gerektiğini söyledi. Ulaşıma gelen zamla birlikte İmamoğlu'nun göreve gelmesinin ardından neredeyse her şeye zam gelmiş oldu.

HALK EKMEK ZAMMI TARTIŞILMIŞTI
Ucuza ekmek sloganıyla uzun süredir yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan İstanbul Halk Ekmek (İHE) de Ekrem İmamoğlu yönetiminin gelmesiyle birlikte uzun süredir zam yapılmadığı gerekçesiyle zamlanmıştı. Aynı şekilde dolmuşlarda da indi-bindi ücreti yine 2 senedir zam gelmediği gerekçesiyle karşılıklı anlaşma sonucu 2 TL'den 2,50 TL olmuştu...

Ali Osman Ertan / Gündem Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum