İran'a bir ekonomik darbe daha!

Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ile başlayan İran-ABD geriliminde gelinen noktada İran hükümeti darbe üstüne darbe görmeye devam ediyor. Son olarak gelen bilgilere göre yabancı turistlerin %80'i İran gezilerini iptal etmiş.

İran'a bir ekonomik darbe daha!
21 Ocak 2020 - 00:54
Reklam
Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ile ABD-İran gerilimi, İran hükümetini zora sokmaya devam ediyor. Son olrak gelen verilere bir darbe de ülkenin turizmine geldi. İran'a gezi planlayan yabancı Turistlerin %80'i ülkeye gelmekten vazgeçti.

KASIM SÜLEYMANİ SUİKASTİ HER ŞEYİ BAŞLATTI
ABD'nin İran'a larşı ciddi bir hamle yaparak bölgenin önemli isimlerinden Kasım Süleymani'yi öldürmesi İran ile ABD arasındaki büyük gerilimin fitilini ateşlemişti. Buna karşılık verip ABD'nin bazı üslerini bombalayan İran hükümeti, ABD ile sorun yaşayan her ülke gibi ekonomik sorunlarla yüz yüze geldi.

UKRAYNA UÇAĞINI DÜŞMAN ZANNETİLER
ABD üslerini vuran ve kendi haber kaynaklarına göre bir kısım Amerikan askerini de öldüren İran hükümeti, eli tetikte ABD'den gelecek bir hamle beklerken skandal bir hataya imza attı. Ukrayna Havayolları'na ait bir yolcu uçağını düşman zanneden İran askeri yetkilileri, uçağı vurarak düşürdü. Onlarca insanın ölümüne yol açan bu hata sonucunda İran hükümeti özür açıklaması yapsa da tepkiler dinmedi. Bu hata, İran için diplomatik sorunların yanında ekonomik bir sorun daha doğurdu.

BİNLERCE TURİST REZERVASYONLARINI İPTAL ETTİ!
Ukrayna'nın uçağının skandal bir hata ile düşürülmesi üzerine İran, ekonomik açıdan başka bir darbe ile sarsıldı. Ülkeye turistik gezi amacıyla gelecek olan yabancılar, rezervasyonlarını birer birer iptal etmeye başladı. Konu ile alakalı açıklama yapan İran Otel Birliği Başkanı Cafer Hamzazade, ülkenin en büyük haber ajansı olan IRNA'ya yaptığı açıklamada ABD ve Avrupa'dan ülkelerine galecek olan turistlerin %80'lik bir kısmının rezervasyonlarını iptal ettiğini belirtti.

Her şeye rağmen umutlu konuşan Hamzazade, devletin özel sektöre destek olmasını beklediğini belirtti. Başkan Hamzazade, batıdan gelecek turistlerin boşluğunu Çin ve Hindistan gibi yerlerden gelecek olan turistlerle doldurmayı planladıklarını belirtti.

Rojhat Caner / Dünya Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum