İşte maske takmamanın cezası!

İçişleri Bakanlığı 81 ile talimat gönderdi. 22 Haziran Pazartesi tarihinden itibaren maske takmamanın cezası belli oldu.

İşte maske takmamanın cezası!
21 Haziran 2020 - 10:31
Reklam
Koronavirüs vaka sayılarının ülke genelinde tekrar artışa geçmesinden sonra hükümet harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde açıklanan karar doğrultusunda dışarıda maske takmam zorunlu hale getirildi. İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine talimat gönderdi ve maske takmayan vatandaşlara işlem uygulanmasını istedi. Peki maske takmamanın cezası ne kadar? İşte detaylar...

4 GÜN BOYUNCA UYARILDILAR!
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine 18 Haziran'da talimat gönderen Bakanlık, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmasını istemişti.

Bu kapsamda, kolluk kuvvetleri 4 gün boyunca ülke genelinde yaptıkları denetimlerde maske takmayanları uyarıp bilgilendirdi.

900 TL PARA CEZASI
22 Haziran Pazartesi itibarıyla maske takma zorunluluğuna uymayanlara ülke genelinde uygulama birliği olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası kesilecek.
Maskenin, 48 ilde hayatın tüm alanlarında, 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu iş yerlerinde takılması zorunluluğu bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum