Koronavirüs salgını sıcak havada azalıyor mu?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsün sıcak havalardaki etkinliği ve bulaşıcılığı ile alakalı ABD'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarını sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı.

Koronavirüs salgını sıcak havada azalıyor mu?
17 Mayıs 2020 - 22:36
Reklam

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs salgınının başından bu yana konuşulan 'virüsün sıcak havalarda etkisinin azalıp azalmadığı' konusu ile alakalı sosyal medya hesabından bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, dünya genelinde 475 binden fazla insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili yapılan yeni bir araştırmanın sonucunu sosyal medya hesabından paylaştı. Prof. Dr. Ateş Kara, ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, 25 derece üzerindeki hava sıcaklığı koronavirüsün bulaşma hızını azalttığını belirtti.

YÜZDE 3.1 AZALIYOR!
Prof. Dr. Ateş Kara, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Yeni bir çalışma; Harvard ve MIT'den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi. Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşta %3.1 azalma sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Editor:  Rojhat Caner

YORUMLAR

  • 0 Yorum