Koronavirüsten nasıl korunulur?

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılmaya devam eden koronavirüs için henüz net bir tedavi geliştirilmedi. Ancak ABD'li sağlık yetkilileri, virüsten korunmak için vatandaşlara önemli bir çağrıda bulundu.

Koronavirüsten nasıl korunulur?
04 Mart 2020 - 05:33

Son zamanlarda dünya gündemini en çok meşgul eden konuşardan biri olan koronavirüs için her geçen gün yeni haberler çıkmaya devam. Virüsün yayılması dünya genelinde sürerken, uzmanlar henüz net bir tedavi geliştirebilmiş değil. Ancak ABD'li yetkililer son olarak yaptıkları açıklama ile insanların virüsten nasıl korunacağı konusunda önemli bilgiler verdi.

BUNU KESİNLİKLE YAPIN!
ABD'li sağlık yetkilileri yaptığı açıklama ile koronavirüsünün ülkede yayılmasının önüne geçemediklerini belirtti. Ancak insanların bu virüsten korunmak için neler yapması gerektiğini anlatan uzmanlar, en başta el yıkmaya dikkat çekti. Düzenli el yıkamanın maske takmaktan daha etkili bir yol olduğunun altı çizildi.

ABD Sağlık Hizmetleri Sekreteri Alex Azar, ülkede tespit edilen vakaların toplamda 60 olduğunu açıkladı. Bunların zaten 42 tanesinin Diamond Princess gemisinin yolcuları olduğu belirtildi. 3 vakanın zaten Çin'den hasta bir şeilde geldiği blirtildi. Azar, Davis Tıp Merkezi'nde 1 adet hastanın nasıl enfekte olduklarını bilmediğini söyledi. Geriye kalan 14 hastanın ise yakın zamanda Çin'e gittiği belirtildi. Tüm bunlara rağmen ABD'de henüz bu virüsten ölen bir vaka bulunmuyor.


VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI!
ABD'li yetkililerin korunma yollarındaki açıklamada üzerinde en net şekilde durdurkları konu ellerin sık sık yıkanması. Virüsten korunmak için ellerin en az 20 saniye boyunca sabunlu su ile yıkanması gerekiyor. Yemek önceleri düzenli şekilde yıkanması gereken eller aynı zamanda hapşırma ve öksürme gibi durumlardan da hemen sonra yıkanması gerekiyor.

Sabun ve su bulunamaması halinde alkol bazlı bir dezenfekte öneriliyor. Ellerinizle gözlerinize, burnunuza, ağız ve yüze dokunmayın. Hastalık belirtileri gösteren kişiler ile temasta bulunmayın. Hasta olduğunuzu düşünüyorsanız muhakkak evde kalın.

Sık kullanılan eşyaların, nesnelerin düzenli bir şekilde temzilenmesini sağlayın. Evdeki temizlik spreyi ve ya alkollü mendil gibi temizlik materyalleri kullanarak bu eşyaları, yüzeyleri temizleyin.

Koronavirüs günlerce yüzeylerde hayatta kalabiliyor. Sıcaklığın ve nemin yeterli olması durumunda virüs bir süre hayatta kalıp enfekte olmayı bekliyor. Bu sebeple temizliğe çok önemli bir şekilde dikkat çekiliyor.

Rojhat Caner / Sağlık Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum