Netflix'ten reklam iddialarına yanıt

167 milyon kullanıcıya sahip olan Netflix, reklam alacak mı? Kullanıcıların merakla beklediği bu sorunun cevabını Netflix CEO'su Reed Hastings verdi...

Netflix'ten reklam iddialarına yanıt
23 Ocak 2020 - 22:44
Reklam
Dünyanın en çok abonesi olan dijital film platformu Netflix, reklam iddialarıyla gündemden düşmek bilmiyor. 3500'ün üzerinde çalışana sahip olan Netflix'in geçtiğimiz yılı abone sayısında büyük düşüşle kapatmasının ardından kârlarındaki düşüş nedeniyle yeni kaynak yolları araması gündeme gelmişti.

NETFLIX'E REKLAM GELECEK Mİ?

Milyonlarca abonesi olan Netflix'in geçtiğimiz yılı abone sayısında %27 oranında düşüşle kapatmasının ardından ne yapacağı merak konusu olmuştu. Orijinal içerikleri ile birçok ülkeye giriş yapan ve büyük bir kitleye sahip olan Netflix, son dönemlerde kültürel anlamda birçok ülkede tartışma konusu oldu. Hemen her orijinal dizisinde LGBT, uyuşturucu gibi konuları ele alan Netflix, özendirme görevini de 'layıkıyla' yapıyor. Özellikle Müslüman ülkelerde tartışma konusu olan Netflix'in yeni dönemde reklam gösterimine gitmesi gündemdeydi... Netflix CEO'su Reed Hastings, yaptığı açıklamada reklam düzenini reddettiklerini söylerken, Facebook, Youtube ve Amazon gibi siteleri de örnek gösterdi. Bu köklü sitelerin reklamlarla ne kadar güçlü olduğunun altını çizen CEO, Netflix olarak reklam tabanını reddettiklerini kâr getirecek sistemin ise reklam olmadığını söyledi. Kâr getirecek sistemin ne olacağı ise merak konusu...

SON DÖNEMLERİN EN DÜŞÜK ABONE SAYISI

Öte yandan Netflix'in 2020 yılı itibariyle aktif abone sayısı 167 milyon olarak açıklandı. Bu rakam Netflix'in son dönemlerdeki en düşük aktif abone sayısı olarak da kayıtlara geçti. Yeni dizileri istenilen etkiyi bir türlü yapmayan Netflix'in nasıl bir önlem alacağı ise henüz bilinmiyor.

KULLANICI TEPKİSİ İŞE YARADI

Netflix'in reklam alacağı iddiaları sonrası bazı kullanıcılar da duruma tepki göstererek, "Zaten ücretli bir mecra, bir de reklam alırsa verdiğimiz paranın ne değeri oluyor?" demişlerdi. Netflix bu tepkileri de göz önüne alarak reklam düşüncesini şimdilik rafa kaldırdı. Daha önce WhatsApp'ta reklam almayı düşünmüş ancak gelen tepkiler sonrası bu düşünceden vazgeçmiş, kurduğu ekibi de dağıtmıştı.
 

Sevim Ertan / Ajans Ekstra Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum