Perakendeciler yeni yasaklardan endişeli

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan yeni tedbirler sonrası Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), ilk dalgada yedek akçesi biten sektörün ikinci dalgayı en az hasarla atlatabilmesi için üç maddelik öneri paketi hazırladı.

Perakendeciler yeni yasaklardan endişeli
22 Kasım 2020 - 13:49
Reklam

Sektörün daha ilk dalganın hasarını telafi edemeden ikinci dalga ile karşı karşıya kaldığını aktaran BMD Başkanı Sinan Öncel, “Perakende sektörü ve esnaf, açığı nasıl kapatacağını düşünürken yeni kısıtlamalarla karşı karşıya kaldık” dedi. 

Salgında ikinci dalga kısıtlamaları başlarken özellikle cadde mağazalarında perakendecinin kira sorununun devam ettiğini bildiren Öncel, “AVM’lerde ciro kirasına geçilmesini, caddelerde ise önümüzdeki Nisan ayı sonuna kadar yüzde 50 kira indirimi istiyoruz. Aynı dönem için devletimizden kiralamalarda KDV ve stopaj oranlarını sıfırlanmasını bekliyoruz. Bu süreçte sorumluluk üstlenen mülk sahiplerinin mağduriyetlerinin de vergi muafiyetleri ile giderilmesini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Öncel, 3 maddeden oluşan önerilerini şöyle sıraladı:

YÜZDE 50 İNDİRİM YAPILMASI ÇAĞRISI
-AVM’lerde gerekirse bazı kategoriler için sözleşmelerdeki oran yükseltilerek ciro kirasına geçilmeli. Cadde mağazalarında ise en az yüzde 50 kira indirimi yapılmalı. 

- Kiralamalarda KDV ve stopaj önümüzdeki nisan ayının sonuna kadar sıfırlanmalı.

-Bu süreçte perakendeci ile birlikte sorumluluk üstlenen mülk sahiplerinin mağduriyetleri vergi muafiyetleri ile giderilmeli.

ENDİŞE DUYULUYOR
Öncel, salgının ilk döneminde en büyük darbeyi restoran, lokanta ve kafe gibi işyerlerinin aldığını da belirterek, hasarın ikinci dalgada daha da büyümesinden endişe duyduklarını aktardı.

DÜZENLEMENİN PİYASALARI RAHATLATACAĞI GÖRÜŞÜ HAKİM
Başta yeme içme sektöründekiler olmak üzere üyelerinin vadesi yaklaşan çeklerini nasıl ödeyeceklerini düşündüğünü ifade eden Öncel, “Bu konuda bir düzenlemenin piyasaları önemli ölçüde rahatlatacağına inanıyoruz. Ayrıca sigorta prim borcu faizleri perakendeci ve esnaf için ek bir yük oluşturuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın bu konuda bir düzenleme ile sektöre nefes aldıracağını ümit ediyoruz” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum