Putin: Türkiye Dağlık Karabağ'da olursa Ermeniler tahrik olur

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'la ilgili şaşırtan bir açıklama yaptı. Daha önce Karabağ'da Türkiye ile ortak devriye ve denetim yapılacağını onaylayan Putin, 'Türk askerinin sahada olması Ermenileri tahrik eder' dedi. Putin'in açıklamasına göre Türk askeri Dağlık Karabağ'da değil, Azerbaycan'da konuşlanacak.

Putin: Türkiye Dağlık Karabağ'da olursa Ermeniler tahrik olur
18 Kasım 2020 - 09:55
Reklam

Rusya lideri Vladimir Putin, Rossiya 24 kanalına verdiği demekte, Dağlık Karabağ'da yaşanan son kriz ve ateşkes anlaşmasıyla ilgili çarpıcı ifadelerde bulundu.

Rusya'nın tavrına ilişkin "Erivan kendini terk edilmiş hissetmiyor" diyen Putin 
"Ermenistan da Dağlık Karabağ'ın bağımsızlık ya da egemenlik ilanını tanımamıştı. Bu da Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerin uluslararası kanuna göre Azerbaycan toprağı olduğu gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor. Anlaşmamız, taraf ülkelere yönelik bir saldırı olması halinde ortak hareket etmeyi gerektiriyor." dedi.

Putin "Kimse Ermenistan topraklarına girmemişti, bu durumda da bizim bu savaşa doğrudan müdahale etme hakkı vermiyordu." diye konuştu.

"TÜRKİYE ASKER GÖNDERMEMEYİ KABUL ETTİ"
Türkiye'nin bölgedeki rolüyle ilgili de konuşan Putin, Türkiye'nin ateşkesi sahada denetlemek üzere askerini göndermemeyi kabul ettiğini açıkladı.

Putin "Türk askerinin temas hattında yer alması Ermeni tarafını tahrik eder ve anlaşmanın bozulması için zemin hazırlar." iddiasında bulundu.

Azerbaycan içinde oluşturulacak ortak merkezden durumu Türk askeriyle birlikte takip edeceklerini beliten Trump, bunun yerine Azerbaycan'ın karar vereceğini söyledi.


FACEBOOK YORUMLAR