Ücretsiz maske nasıl alınır?

Bilindiği üzere devlet, maske ticaretine yasak getirerek ücretsiz dağıtacağını duyurmuştu. Bununla alakalı EPTTAVM'den başvuru yapanlar için maskeler evlere kadar geliyor. Ayıca SMS ile kod alan vatandaşlar, eczanelerden ücretsiz maske alabiliyorlar. Peki ücretsiz maske nasıl alınır? Maske için SMS kodu gelmeyenler ne yapacak?

Ücretsiz maske nasıl alınır?
23 Nisan 2020 - 13:55
Reklam
Ücretsiz maske için EPTTAVM'ye başvuranlar için maskeler evlere kadar teslim edilecek. 20-65 yaş arasında olan vatandaşlar SMS kodu ile de eczanelerden maskelerini alabilecekler. Peki ücretsiz maske nasıl alınır? Maske için SMS kodu gelmeyeneler ne yapacak? İşte detaylar...

MASKELER EVE KADAR GLECEK
20 yaş ve 65 yaş arasındaki vatandaşların ücretsiz maske alabilmeleri için E-Devlet ve EPTTAVM üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra haftalık 5 adet cerrahi maske PTT aracılığı ile adrese kadar teslim edilecek. Ayrıca başvuruda bulunan vatandaşlara SMS ile gönderilen kodla vatandaşlar eczanelerden ücretsiz maskelerini alabilecek.

KOD ALAMAYANLAR İÇİN YENİ SİSTEM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan para ile maske satışının yasaklandığını duyurmuştu. Maske dağıtımlarının ücretsiz bir şekilde PTT tarafından ulaştırılacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, haftalık bulunan 20 yaş ve 65 yaş arasındaki tüm vatandaşlara ücretsiz maske temin edileceğini açıkladı. Ayrıca telefonlara SMS ile gönderilen kod ile 20 yaş ve 65 yaş arası vatandaşların eczanelerden ücretsiz maskelerini teslim alabilecekleri de duyuruldu. SMS ile kod gelmeyen ve ya telefonu olmayan vatandaşların yaşadığı sorun üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni sisteme geçildiğinin açıklamasını yaptı.

Eczanelerden ücretsiz maske almak için SMS ile kod gönderilmeyen vatandaşlar eczaneye başvurduklarında kimlik doğrulamasının ardından yeniden kod verilecek. Akabinde ücretsiz maske alımı sağlanacak.

Bakan Koca açıklaması şu şekilde:
"20 ile 65 yaş arası vatandaşa bir kod vererek, eczanelerden temini yolunu tercih ettik. Kendilerine mesaj gelmeyen kişiler için veya telefonu olmayan, kaydı olmayan kişiler için de eczaneye müracaat ettiğinde kimlik doğrulaması sonrası yeniden bir kod verilme durumunu da sağladık. Şu dönemde eczaneler üzerinden 20-65 yaş arası vatandaşımıza maskeyi ücretsiz vermeye devam ediyor olacağız."

FACEBOOK YORUMLAR