Uykusuz kalmak yaşlandırıyor!

Uyku düzeninin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak çeşitli sebepler yüzünden uyku düzeni bozulabiliyor. Gece cep telefonları ile ilgilenen binlerce insan 8 saat uyku döngüsünü tamamlamadan güne başlıyor. Uzmanlar uykusuzluk konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.

Uykusuz kalmak yaşlandırıyor!
03 Şubat 2020 - 17:20

Uykusuzluk çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi olmuş durumda... Uzmanlar insanları uykusuz kalmaya karşı uyarıyor.

8 SAAT UYKU DÖNGÜSÜNÜ TAMAMLAYIN
Özellikle işe veya okula giden insanların 8 saatten az uyuduğu bilgisini paylaşan uzmanlar, 8 saatlik kesintisiz uykunun vücuda oldukça yararlı olduğunu ifade ediyor. Uyku düzeninin bozuk olması stres, sinir bozukluğu, cilt rahatsızlığı gibi sorunlara neden oluyor.

STRES YÜZÜNDEN CİLDİNİZ BOZULABİLİR
Uykunun neden olduğu bilinen en büyük sorunlardan biri olan stresin vücuda zararı saymakla bitmiyor. Uzmanlara göre, stres anında vücudun salgıladığı kortizol hormonu sadece zihinsel sağlığı değil fiziksel sağlığı da etkiliyor. Kortizol hormonu insan cildinin kendini yenilemesini engellerken dolayısıyla yaşlanmayı da erkene alıyor.

UYUYARAK GENÇ KALIN
Bebekler için söylenilen "Uyusun da büyüsün..." ninnisini herkes bilir. Yaş ilerledikçe bu tam tersi bir hal alıyor. Düzenli ve sağlıklı uyku çeken insanlar daha genç gözüküyor. Stresi ve uykusuzluğu hayatından atan insanların genç kaldığı biliniyor. Ayrıca uykusuzluğun sivilce ve akne problemine de yol açtığı söyleniliyor.

Uyku boyunca insan vücudu kendini yenilemeye devam ediyor. Uyurken gün içerisinde elde ettiğimiz besinler koruyucu antioksidanları yenilerken, bağışıklık sistemini de yeniliyor. Tam tersi durumda yani uykusuzluk durumunda ise bağışıklık sistemi tamamen çöküyor.

Geceleri uyumayan insanların vücudunun da susuz kaldığını ifade eden uzmanlar, eğer gece çalışmak gibi bir mecburiyetiniz yoksa gece uykusunu tercih etmeniz yönünde bilgi veriyor...

DİYABET, KALP RAHATSIZLIĞI VE DAHA NELER NELER
Uykusuzluk ufak çaplı rahatsızlıklar değil aksine büyük hastalıkların da habercisi. Her yıl binlerce insanın ölümüne sebep olan diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklar da uykusuzluk yüzünden vücutta kendine yer buluyor. Uzmanlar özellikle bu hastalığı bulunanların uyku düzenine sadık kalmasını ve 8 saat uyku döngüsünü korumasını öneriyor.

Murat Şeker / Sağlık Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum