Vücuttaki yağı azaltan besinler nelerdir?

Kış aylarında gelen hareketsizlik ve geç yemek yemeler yüzünden alınan kilolar başa bela olmuş durumda. Diyet yapan okurlarımıza yardımcı olacağını düşündüğümüz besinleri sizler için derledik...

Vücuttaki yağı azaltan besinler nelerdir?
25 Ocak 2020 - 10:56

Kış aylarında insanlar aldığı kiloları vermek için birçok diyet uyguluyor. Kendini aç bıraktığı halde kilo veremeyen metabolizmaya sahip olan kişiler ise diyetin çözüm olmadığından dem vuruyor. Uzmanlar diyetin tek başına kesinlikle yeterli olamayacağının altını çiziyor.

DİYET NEDİR?
Diyet uzmanlara göre aç kalmak değil. Diyetin asıl manası ise kelime anlamında gizli. Düzenli olaran beslenme anlamına gelen diyet, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi öğünleri düzenli ve kararında yaparak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca, bazı besinler de diyetin yanında vücuttaki yağın dışarıya atılmasını sağlıyor.Bol su içmek perhizin ana etkenlerinden bir tanesi olmakla birlikte o da tek başına yeterli olmuyor. Vücuttaki yağı atmanın metabolizmayı hızlandırmaktan geçtiğinin altını çizen uzmanlar ise bazı besinlerin metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğunu söylüyor. Peki bu besinler nedir?

HANGİ BESİNLER KİLO VERDİRİR? HANGİ BESİNLER VÜCUTTAKİ YAĞI AZALTIR?
Vücuttaki yağlanmayı azaltmak için öncelikle doğru beslenmeyi kesinlikle unutmayın. Kendinize bir diyet programı hazırlayın ve ne olursa olsun planınızdan sapmayın. Yeme-içmeyi en geç 19.00'da bırakmanız da metabolizmanın uykudan önce yenilen yemekleri öğütmesine yardımcı olacaktır.

Peki hangi besinler yağlardan kurtulmanıza fayda sağlar?

- Zencefil
Diyette en önemli yardımcılardandır. Vücudun acıkma hissini ortadan kaldırır, metabolizmayı düzenler.

- Zerdaçal
Vücudunuzun kan şekerini düzenler. Karaciğerinizi zararlı maddelerden korur.

- Karabiber
Neredeyse tüm yemeklerde kullanılan karabiber aslında çok faydalıdır. İçeriğindeki maddeler sayesinde hazmı kolaylaştırır.

- Pul biber
Pulbiber, içeriğindeki maddeler yardımıyla metabolizmanızı hızlandırır. Yağ yakmanızda etkin bir rol oynar.

Çörek Otu
İştahınızı sağlıklı bir şekilde kapatır. Midenizin küçülmesinde etkin bir rol oynar.

Tarçın
Diyetlerin baş düşmanı tatlı krizinin önüne geçer. Tarçın vücudun şeker ihtiyacını karşılayarak tatlı krizlerini önler. Diyetlerin bozulmasına sebep olan tatlı krizinin baş düşmanıdır.

Bu besinleri diyetlerinizde kullanarak sağlıklı beslenmeye yardımcı olabilirsiniz. Uzmanlar bu besinlerin de kararında güzel olduğunun altını çiziyor.

Sevim Ertan / Sağlık Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum